top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraAgnieszka Gajewska - ekspert feng shui

Feng shui rośliny w domu

Zaktualizowano: 12 cze 2023


Większość z nas ma w domu rośliny, ale czy zastanawiamy się jak duże ma znaczenie gdzie je postawimy? Zadbane pełnią najczęściej funkcję ozdobną ale i oczyszczają powietrze. Według feng shui rośliny mogą pełnić rolę wzmacniacza rejonu w domu ale też remedium na zatrute strzały. Bardzo lubię rośliny i cieszy mnie kiedy korzystając z ich estetycznych i dobroczynnych właściwości mogę dodatkowo poprawić energię w domu.


Rośliny feng shui jako remedium
Rośliny feng shui - jako żywioł drzewa działają też drewniane meble i przedmioty z roślin jak lniany dywan. Fot. Adobe stock

1. Największe korzyści według feng shui daje umieszczanie roślin w rejonie drzewa - wschód i południowy wschód oraz w rejonie ognia - południe. Są to rejony wspierające wiedzę i naukę (wschód), dostatek i dobrobyt (południowy wschód) oraz sławę i powodzenie (południe). Ustawiając w tych miejscach rośliny, obrazy z roślinnością, drewniane przedmioty, wyroby z roślin lub stosując kolor zielony działasz zgodnie z zasadami żywiołów rejonów i wzmacniasz wskazane dziedziny życia.

Lustro feng shui odbija światło i wprowadza przestrzeń
Rośliny feng shui - najlepiej rosną w rejonie SE. Fot. Adobe stock

Jeśli z drzwi wejściowych widzisz naprzeciw okna postaw większe rośliny na parapecie lub dużą roślinę na podłodze jeśli okno jest bardzo duże. To pozwoli zahamować uciekanie korzystnego chi na zewnątrz.



2. Niekorzystne jest umieszczanie roślin w rejonie ziemi - centrum, południowy zachód i północny wschód. Zgodnie z zasadami feng shui rośliny jako żywioł drzewa niszczą żywioł ziemi. Jeśli masz w tych rejonach silne elementy drzewa jakimi są żywe rośliny lub np. duży mebel z litego drewna to możesz doświadczać kłopotów w sferach rodzinnych, najstarszej kobiety w domu lub energii tworzenia. Użycie samego koloru zielonego, lub drobnej ozdoby drewnianej nie będzie aż tak niekorzystne ponieważ nie oddziałują tak silnie.


feng shui rośliny to element drzewa
Rośliny feng shui - żywioł drzewa to też kolor zielony oraz drewniane dodatki do wystroju wnętrza. Fot. Adobe stock

3. Roślinę lub element drewniany zastosuj jako remedium pomiędzy umywalką a kuchenką. Jeśli w Twojej kuchni zlew znajduje się bardzo blisko lub naprzeciw kuchenki to jest to konflikt żywiołów ognia i wody. Jest to bardzo niekorzystne i w związku z tym stosuje się element drzewa jako żywioł niwelujący ten konflikt. Oprócz rośliny w doniczce ustawionej pomiędzy możesz też użyć np. drewnianej misy. Rośliny feng shui mogą być remedium na niekorzystne chi, które napływa np z długiego korytarza.



rośliny feng shui w pokoju
Feng shui rośliny - wprowadzają spokój i relax. Fot. Adobe stock

Roślina może stanowić remedium zakrywając ostro zakończony narożnik skierowany np. w miejsce wypoczynku lub pracy.




4. Rośliny działają korzystnie przy wejściu od zewnątrz np. dwie rośliny w donicach lub dwa drzewka po obu stronach drzwi. Wybierz materiał i kolor donicy w zależności od rejonu drzwi np. niebieskie donice w rejonie wschodnim, północno wschodnim lub północnym, a żółte gliniane w rejonie południowo zachodnim, północno wschodnim, zachodnim lub północno zachodnim.



Rośliny feng shui po obu stronach drzwi
Rośliny feng shui - stosuje się po obu stronach drzwi wejściowych. Fot. Adobe stock

5. Rośliny mają wpływ yin na wnętrze. Energia yin wprowadza spokój i wyciszenie. Z tego względu zbyt dużo roślin w jednym pomieszczeniu nie jest wskazane. Różnym gatunkom roślin przypisuje się też znaczenie symboliczne. Przykładowo peonia symbolizuje dobrobyt, orchidea - wytrzymałość, a lilia obfitość.


Lustro feng shui w przedpokoju
Rośliny feng shui - wprowadzają wyciszenie w sypialni. Fot. Adobe stock


Rośliny powinny być żywe, zdrowe i zadbane. Nie wskazane są rośliny sztuczne, których nie traktuje się jako element drzewa.



6. Przy wyborze roślin do swojego wnętrza trzeba pamiętać, że przyjemne zapachy to dobre chi a nieprzyjemne lub duszące to złe feng shui. Bardzo dobrze sprawdzi się np. jaśmin lub drzewko pomarańczowe o polepszającym nastrój i energetyzującym cytrusowym zapachu. Zapach bzu wpływający do domu z zewnątrz ma również dobre chi.


Rośliny feng shui o ładnym zapachu to dobre chi
Rośliny feng shui - dobre chi to rośliny wydzielające przyjemne ale nie duszące zapachy. Fot. Adobe stock

7. Rośliny w feng shui trzeba też rozróżnić ze względu na kształt liści oraz pokrój całej rośliny. Trzeba też zaznaczyć, że rośliny można podzielić na yin oraz yang oraz żywioły. Przykładowo roślina o długich pofalowanych zwisających liściach jest yin i będzie najlepsza dla rejonu wody lub drzewa ponieważ można ją przyporządkować do żywiołu wody. Przeciwnie do rośliny yang o liściach ostro zakończonych i skierowanych do góry, która będzie najlepsza dla rejonu żywiołu ognia. Jeśli rośliny mają kwiaty to warto dobierać je do miejsca ze względu na kolor.



Rośliny feng shui - kaktusy
Rośliny feng shui - kaktusy w miejscu pracy. Fot. Adobe stock


Kaktusy lepiej niż w mieszkaniu sprawdzą się we wnętrzach biurowych np. na biurku w gabinecie gdzie możemy mieć do czynienia z uciążliwymi ludźmi. Budują one granicę pomiędzy nami a światem zewnętrznym.





rośliny feng shui to remedium na niekorzystne chi
Rośliny feng shui - duże rośliny zwalniają niekorzystne chi z długiego korytarza skierowanego w miejsce gdzie siedzisz. Fot. Adobe stock

Nazywam się Agnieszka Gajewska (Gniadek), jestem architektem wnętrz i dyplomowanym mistrzem praktyki feng shui. Zapraszam do kontaktu w celu konsultacji feng shui i przeczytania również innych postów na moim blogu oraz zadawania pytań dotyczących tematu - rośliny feng shui .

Kopiowanie zawartości, treści serwisu lub jej części bez mojej pisemnej zgody jest zabronione. Agnieszka Gajewska

1146 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


bottom of page